Kimilerine göre çok klişe gelecektir, ama inanın Kapadokya candır. Fırsat buldukça her sene gidilmesi gereken yerler arasında ilk sırada. Üstelik hem pandemi hem de döviz kurları sebebi ile sadece yurtiçi seyahat edebilenlere yönelik.

Tabi bilmeyenler için nerede kalınır, ne yenir onlardan da bahsedeyim. Zaten birçok blog var detaylı oralardan bakarsınız ama en öncelikli olarak Göreme’den yer ayarlayın. O fotoğraflarda gördüğünüz cave house’lar (peri bacaları, evler..), balonlar hepsi Göreme’de. Daha sakin, sessiz bir yer. Romantizm başlasın….

Ürgüp ise Göreme’ye biraz daha uzak ve daha büyük bir yer. Merkez gibi düşünün, yemek yerleri, eğlence mekanları var. Kalmak için de uygun ama ben tercih etmem. Bu arada eğlence mekanları dediysem türkü barlar, pop müzik belki…Gidip oraya Büyük Ev Ablukada beklemeyin.

Seyahat günü hakkında da bilgi vereyim. Haftaiçi çalışanlar izin almak istemiyorsa Cumartesi sabah erken saatlerde uçaklar var. Cumartesi gidip Pazar öğleden sonra dönebilirsiniz. Havalimanında araç kiralama firmaları var. Araç şart, yoksa toplu taşıma vs pert olursunuz söyleyeyim.

Cumartesi günü Göreme milli parkı gezebilirsiniz. Akşama doğru gün batımını yakalamak için Kızılçukur Vadisi’ne gidebilirsiniz. Hava güzel ise gün batımının o şahane kızıl rengine doyamazsınız. Yanınıza belki bir şişe şarap alabilirsiniz.

Yemek konusuna da değinmek lazım. Gurme bir seyahat beklemeyin. Gene de testi kebabı meşhur. Hatta Göreme’de meşhur bir yer var. Kime sorsanız gösterir. Şark sofrası gibi yere oturup bol fotoğraf çekebileceğiniz bir yer. Onun dışında klasik lokum, şekerleme vs satılan dükkanlar mevcut. Ha bir de Ürgüp’te bir ocak başı var alkollü. Adı direkt ocak başı da olabilir:) Gerçekten etleri ve mezeleri çok güzel idi. Sıra gecesi gibi canlı müzik de var. Kayseri’den genelde hafta sonları buraya gelen müdavimleri olduğu için rezervasyon gerekiyor.

Akşama Ürgüp Ocakbaşı bol et ve meze. Ertesi günü kaldığınız yerden balonları görebiliyorsanız sabah 5 gibi kalkıp o şahane manzarayı yakalayın derim. Hava şartları nedeni ile balonlar bazen kalkamayabiliyor, umarım size denk gelmez. Sonra uyumaya devam edip otelde güzel bir kahvaltı yapın. Göreme’den ayrılın ve gezilecek diğer milli parkları gezerek Ürgüp’e gelin. Zaten şehre girerken meşhur Turasan şarap evini göreceksiniz. Şarap tadımı yapar, beğenirseniz birkaç şişe alırsınız. Sonra merkezde çay kahve, hediye almaca derken artık havalimanına doğru ilerlersiniz.

Yaz dışında havanın özellikle akşamları soğuk olacağını unutmayın.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0