Komplo teorilerinin en ses getirenidir. İnanan birçok kişi, İlluminati’nin tarihte büyük devrimlerden suikastlara kadar birçok olayın arkasında bulunduğunu, nihai amacı dünyayı ele geçirmek olan gizli ve çok güçlü bir yapı olduğunu düşünüyor.

İlluminati bugün Almanya’nın bir parçası olan Bavyera’da bir hukuk profesörü tarafından kurulan gizli bir toplulukmuş.

Toplululuk, Avrupa’daki devletlerin yönetim biçimini değiştirmeye, dinin devlet üzerindeki etkisini ortadan kaldırmaya ve insanlara yeni bir “aydınlanma” kaynağı sağlamaya çalışıyorkeeennn zaman içerisinde, grubun hedefleri de siyasi kararları etkileme ve monarşi ile Kilise gibi kurumları zayıflatmaya yönelmiş. İlluminati’nin bazı üyeleri, cemiyete yeni isimler katmak için Masonlara katılmış.

Masonlar da temeli Orta Çağ’ın taş ustaları ve katedral inşaatçılarının loncalarına dayanan bir kardeşlik cemiyeti.

İlluminati’nin ilk dönemlerinde çok sayıda Masonu da üye aldığından, bu iki grup sıklıkla birbirlerine karıştırılmış, sanırım hala da öyle. Hatta üçgen içinde bir göze benzeyen bir sembol olan “Her Şeyi Gören Göz”, dünyanın birçok yerinde kiliselerde, Mason binalarında ve ABD dolarının üzerinde yer alıyor.

Bu sembol her ne kadar Masonluk ile ilgili görülse de, çoğu zaman dünyayı kontrol ve gözetleme sembolü olarak İlluminati ile de ilişkilendiriliyor.

Devamı merak edenler için Google’da….

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0