Ocak
24

What We Do in the Shadows (Aylak Vampirler)

Gene alışılmışın ötesi bir vampir filmi ile karşınızdayım. Aykırı ve şahsına münhasır yönetmen Taika Waititi hem yönetiyor hem de oynuyor. Şu ana kadar bilmeyenler Jojo Rabbit filminden hatırlarlar belki.  2014 Yeni Zelanda yapımı olan film baya eğlenceli.

Vampirlerin günlük hayatlarını kaydetmek isteyen bir grup belgeselci, ölmeyeceklerinin garantisini alınca Viago (Taika Waititi), Deacon (Jonathan Brugh) ve Vladislav (Jemaine Clement) adlı 3 vampirin birlikte yaşadıkları eve konuk olurlar. Yüzlerce yıldır hayatta olan vampirlerin hayatı ise birkaç küçük fark dışında oldukça sıradandır. Normal insanlar gibi kiralarını denk getirmeye uğraşan, gece kulüplerine girmekte zorlanan, modayı yakından takip etmeye çalışan vampirler için hayat, tahmin edilenden daha zordur.

Yönetmen:  Jemaine Clement , Taika Waititi

Oyuncular: Jemaine Clement , Taika Waititi, Matt Berry, Cori Gonzalez-Macuer, Jonny Brugh

 

+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Ocak
19

Porfiriya yani Vampir Hastalığı

Porfiriya, enzimlerin doğuştan ya da kazanılmış bozukluğu ya da eksikliği sonucunda gelişen bir hastalık. Hastalığın bazı bulguları sebebi ile vampir efsanelerinin yayılmasına sebep vermiştir. Porfiria hastaları gün ışığına aşırı duyarlı oldukları için, güneş ışığına en küçük bir maruz kalma bile vücutlarında ciddi şekil bozukluklarına yol açabilir.

Tedavisinde, hemoglobinin sentezlenmesini sağlayacak olan hemarginate isimli madde verilir. Aslında verilen bir çeşit kan ürünüdür. Kan emici olarak lanse edilmelerindeki tıbbi açıklama budur.

Bu bozukluklar arasında yüz derisinde çatlamalar, burnun ya da parmakların düşmesi, dudakların aşırı gerginleşmesi ve diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin aşırı sivri görünmesi gibi durumlar vardır. Sarımsak, porfiria semptomlarının ağırlaşmasına sebep olan kimyasal maddeler içermektedir, bu yüzden hastalar sarımsak yiyememektedir. Dişlerin sivrileşmesi, gün ışığına duyarlılık ve sarımsak bir yerden tanıdık geliyor mu? Üstelik genetik miras ile oluşuyor.

Hastalık hakkında hala yeterince veri yok, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Kazıklı Voyvoda yani Drakula’nın da tipik bir porfiria hastası olması muhtemel. Azcık üzerine düşünelim mi o zaman?

+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0