Ocak
31

Tiflis’e gide gele

city with high-rise buildings under orange skies

Bu yazımda üç kere ziyaret ettiğim Gürcistan’ın Tiflis şehrinden bahsedeceğim. Tiflis de neymiş, adı sanı duyulmamış, üstelik oralar çok doğu ve uzak ve soğuk diye düşünenler öbür tarafa. Eski evleri, eski şehri, Sovyetler Birliği kalıntılarını, karlara bürünmüş hali ile buz gibi soğuğunu merak edenler de bu tarafa. Başlıyoruz…

Gircistan’a sadece TC kimlik kartınızla giriş yapabilirsiniz. Kıbrıs gibi gümrükten geçerken size bir kağıt veriyorlar mührü bastıkları haliyle onu kaybetmeyin.

Yazıya havanın soğuk ve karlı olması ile başladık fakat tabi ki yaz aylarında da gidebilirsiniz. Genelde gece uçuşları mevcut. Sabaha karşı orada oluyorsunuz ya da sabaha karşı Tiflis’ten dönüyorsunuz.

Benim Tiflis’de en çok sevdiğim şey her yere yürüyerek gidebilmeniz. Şehri farklı bölgelere ayırarak en fazla 3 günde tamamlayabilirsiniz.

Tiflis’in bol cevizli, bol kişnişli, bol etli yemekleri mevcut. Özellikle Kinkali dedikleri kocaman kocaman mantıları var ki ben bayılıyorum. Çok fazla baharat tercih etmeyenler sevmeyebilir. Ayrıca votka ve diğer alkoller uygun fiyata her yerde bulunuyor. Gürcü şarabı lezzetli ve fiyatı da gayet uygun.

Bir de bizim gibi fırınları çok meşhur. Fakat fırınların camekanında da göreceğiniz gibi kalın kalın yumurtalı, kıymalı, peynirli Khachapuri denilen Gürcü pideleri var. Hamuru lezzetli, doyurucu ve uygun fiyata.

Ben gittiğim zamanlarda para birimi olan Lari ile TL nerdeyse aynı idi. Bu nedenle bir Avrupa-Amerika seyahati gibi size pahalıya mal olmuyordu fakat şu an bakıyorum; 1 Lari 4,4 TL.(!!!)

Eski bir şehir göreceksiniz gittiğinizde. Hatta bazen bazı binalar yıkılmadan nasıl duruyor diyeceksiniz. O eski tarihi binaların yıkılıp kentsel dönüşüm ve haliyle çevre temizliği(!) yapılma durumu vardı. Bu fikri destekleyenler kadar karşı olanlar da az değildi. Yürürken filmlerde gördüğünüz gibi bir binanın otoparkına doğru giden tünel gibi boşluklarda yer alan küçük açık manavlar mutlaka dikkatinizi çekecektir. Şehrin fotoğraflara kare olacak çok yeri var.

Kalacak yerle ilgili sıkıntı çekmezsiniz. Bizim Sultanahmet bölgesi gibi butik otellerin turistlerin olduğu bölgeler kadar daha sakin ve uygun otellerin/hostellerin olduğu bölgeler de mevcut. Turistik bölgede hamamların olduğu eski şehir yer alıyor. Hemen yukarısında da Mother of Georgia. Şehrin her yerinden  Mother of Georgia heykelini göreceksiniz. Muazzam bir hava katıyor şehre. Merak edenler için asıl adı Kartlis Deda.

Üç günlük bir gezi; sakin yürüyüşler, bol votka ve şarap, alternatif kafelerde molalar ve buram buram yaşanmışlık için ziyaret edin derim.

Bu arada trafiğe dikkat edin. Geniş caddeler ve yayalara yol vermeyen hızlı şoförler maalesef çok fazla.

Nazdrovyaaa!!!!:)

+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0