Ocak
28

İskandinav tarzı ev dekorasyonu

İskandinav tarzında en temel renk paleti çok açık tonlar ve abartıdan uzak basit-bilindik renklerden oluşuyor. Özellikle beyaz en sık tercih edilen renk olarak mobilyalar ve dekoratif objelerde kullanılıyor. Beyaz renk tercih edilmesindeki yegane sebep gün ışığını geldiği gibi yansıtması ve bulunduğu ortamı ekstra aydınlık katması tabi ki.

Bu stilin en bariz bir diğer detayı ise düzgün ve keskin çizgilere sahip olması. Bu detay ile iskandinav tarzı diğer bir çok dekorasyon stillerinden ayrılıyor. İskandinav ülkelerindeki evler ortamın sıcaklığını arttırmak adına küçük inşa edilmiştir. Bu da bu tarzın az eşyalarla kurgulanmasını ve dekore edilmesini etkileyen bir durum.

İskandinav stilinde uzun, geniş, büyük ve hatta duvardan duvara halılara yer yok. Ona keza fazlasıyla açık ahşap yüzeyler bulundurmalısınız. Küçük kilimleri ve yollukları daha sık tercih edin.

İskandinav tasarımlar fazlasıyla ahşap materyal içerir. İster zeminde ister duvarda, ister dolaplarda ve hatta oyuncaklarda bile ahşap fazlasıyla görebilirsiniz.

Dekorasyonu kurgularken dekor amaçlı kullanılan irili-ufaklı objeler de basit, sade ve minimumda tutuluyor.  Küçük, dar, uzun, renksiz bir cam kavanoz içine koyacağınız narin bir çiçek buketi, koca koca çiçek ve bitkilerden daha çok şey anlatabilir.

Küçük veya büyük olsun fark etmez. Kaktüs her zaman iskandinav ev dekorasyonu tarzının bir parçası olarak her daim trendi olacaktır.

Siyah-beyaz düz çizgilere sahip kumaşlar ise bu stilin tamamlayıcı desenidir.

Bir başka detay ise bitkiler. Yatak odalarında bitki olmaz diye yıllarca kandırıldık. Lakin ortamdaki karbondioksiti tamamen emerek oksijen yayan çok güzel bitkiler var. Hem de bakılması çok kolay ve bu stilin de bir parçası.

Bu tarz ev dekorasyon ve mobilya ürünlerinin başını da tabi ki IKEA çekiyor.

Devamı ve diğer dekorasyon fikirleri için tıklayın.

+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0