Ocak
19

Porfiriya yani Vampir Hastalığı

Porfiriya, enzimlerin doğuştan ya da kazanılmış bozukluğu ya da eksikliği sonucunda gelişen bir hastalık. Hastalığın bazı bulguları sebebi ile vampir efsanelerinin yayılmasına sebep vermiştir. Porfiria hastaları gün ışığına aşırı duyarlı oldukları için, güneş ışığına en küçük bir maruz kalma bile vücutlarında ciddi şekil bozukluklarına yol açabilir.

Tedavisinde, hemoglobinin sentezlenmesini sağlayacak olan hemarginate isimli madde verilir. Aslında verilen bir çeşit kan ürünüdür. Kan emici olarak lanse edilmelerindeki tıbbi açıklama budur.

Bu bozukluklar arasında yüz derisinde çatlamalar, burnun ya da parmakların düşmesi, dudakların aşırı gerginleşmesi ve diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin aşırı sivri görünmesi gibi durumlar vardır. Sarımsak, porfiria semptomlarının ağırlaşmasına sebep olan kimyasal maddeler içermektedir, bu yüzden hastalar sarımsak yiyememektedir. Dişlerin sivrileşmesi, gün ışığına duyarlılık ve sarımsak bir yerden tanıdık geliyor mu? Üstelik genetik miras ile oluşuyor.

Hastalık hakkında hala yeterince veri yok, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Kazıklı Voyvoda yani Drakula’nın da tipik bir porfiria hastası olması muhtemel. Azcık üzerine düşünelim mi o zaman?

+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0