Aralık
30

Snowpiercer (Kar Küreyici)

2013 yılında yayına girmiş çizgi romandan uyarlanmış bir bilimkurgu filmi. Asıl dizisini izlemeniz için de eklemek istedim buraya.

2014 yılında 79 ülke tarafından ortak alınan bir karar ile küresel ısınmaya karşı kimyasal bir savaş başlatılır. Atmosfere saçılan ve küresel ısınmayı durdurup, dünyayı soğutması planlanan maddeler bir felakete sebep olur ve dünya yeni buz çağına girer. Bu felaketi takip eden 17. yılda, her şeyin donduğu dünya yüzeyinde 2031 yılında yalnızca bin kadar insan yaşamaktadır. Bu insanlar kar küreyici adlı devridaim makinesi ile çalışan bir trende birlikte yaşamaktadırlar. Trendeki şartlar burada yaşamak zorunda kalan insanlar arasında ağır bir sınıf sisteminin uygulanmasına yol açıyor, isyanlar ve devam eden olaylar…

Tür / Bilimkurgu

Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Chris Evans, Song Kang-ho, Tilda Swinton, Jamie Bell, Octavia Spencer

IMDb Puanı: 7.1 Fragman burada.

İzlenebilecek platform: Netflix

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Aralık
27

Don’t Look Up

Don’t Look Up, Adam McKay tarafından yazılan, üretilen ve yönetilen 2021 Amerikan hiciv bilim kurgu  ve Netflix filmi.

‘Hiç kimse onları umursamaz.’

Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence, Dünya’yı yok edecek yaklaşan bir kuyruklu yıldız hakkında bir medya turu aracılığıyla insanlığı uyarmaya çalışan iki düşük seviyeli gökbilimciyi canlandırıyor.

Film, klasik bir şekilde, sabah tostunu yiyip ve çayını içerken masasına oturan ve teleskopunu yıldızlara doğru ayarlayan doktora öğrencisinin kuyruklu yıldızı fark etmesiyle başlıyor ve arkasından da biraz dağınık olan profesörümüzün bu yıldızın rotasını hesaplaması geliyor. Anlıyorlar ki, bu kuyruklu yıldız 6 ay 14 gün sonra dünyaya çarpacak. Üstelik 5-8 km çapında (yani Himalaya boyutunda) ve dünyayı yok edebilecek. 1,5 km yüksekliğinde Tsunami, 1 milyar Hiroşima bombası etkisi ve 10-11 şiddetinde depremler yaratacak.

Türü/ Komedi, felaket

IMDb Puanı: 7.3 Fragman için https://www.imdb.com/title/tt11286314/

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Jonah Hill, Mark Rylance, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Ron Perlman, Ariana Grande, Scott Mescudi, Cate Blanchett, Meryl Streep

İzlenebilecek platform: Netflix

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0