Aralık
29

Neymiş ben kem gözlüymüşüm

Kem gözün ardında yatan şey kıskanma ve imrenme duygusu, göz şeklindeki nazar boncuğunun da ‘kem göze’ karşı koruyucu görevi gördüğüne inanılıyor.

Araştırmalar, nazarlık simgesine Yunanlarda olduğu kadar İrlanda masallarında da rastlandığını, pagan bağlamına rağmen İncil ve Kuran gibi dini kitaplarda da yer aldığını gösteriyormuş.

1. yüzyıl Yunan filozofu Plutarkhos kendisine göre buna bilimsel bir açıklama getiriyordu: İnsan gözü, kimi zaman küçük çocukları veya hayvanları öldürebilecek güçte, gözle görülmez bir ışın yayıyordu. Karadeniz’in güneyinde yaşayan bazı insanlarda ise nazar daha güçlüydü. Daha çok mavi gözlü insanların nazarına inanılıyordu. Ben hep diyorum arkadaşım sana, bakma maviş maviş…

Nazarın aslında bakışları nazar getiren kişi açısından da bir lanet olduğuna inananlar var. Örneğin eski bir Polonya masalında, sevdiklerine nazar değmesin diye kendi gözlerini çıkaran bir adamdan söz edilir.
Bir bakışın bu kadar lanet getirebildiği inancı öyle yaygınmış ki bu antik medeniyetleri ondan korunmak için arayışa yöneltip nazar boncuğunu gündeme getirmiş.

Bu arada Gigi Hadid geçen yıl “Göz” temalı ayakkabı modelleri üreteceğini duyurmuş, malum Kim Kardashian da birçok kez nazar boncuklu takılarıyla görünmüştü.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0