Mart
02

Marteniçka vaktiiiii, hoşgeldin bahar

Marteniçka, baharın gelişinin en önemli simgelerinden birisi haline geldi diyebiliriz.

Bulgar ve Balkan geleneği olan Marteniçkaya göre insanlar 1 Mart’ta yani baharın müjdecisinin gelmesiyle beraber kırmızı beyaz bileklikleri takmaya başlıyorlar. Sevdiklerine huzur, sağlık dileyerek hediye edilen kırmızı beyaz bileklikler Mart ayının sonuna kadar takan kişinin bileğinden çıkarmıyorlar. Marteniçkalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil ediyor.

Marteniçka, Martipi ya da Martenitsa adıyla anılan, Balkan ve Trakya’da Mart’ın gelişiyle birlikte, tüm ay boyunca bileklere takılan ve uğruna inanılan bileklikler ve süslemelerin adı. Doğa takvimine göre Şubat ayının sonunda leyleklerin göç için yola çıktığı biliniyor. Leyleklerin göç için yola çıkması baharın gelişinin bir göstergesi kabul ediliyor.

Balkan geleneği olan Marteniçkaya göre insanlar birbirlerine hediye edilen kırmızı beyaz bileklikleri baharın gelmesiyle yani 1 Mart ile birlikte bileklerine takarlar. Marteniçka takan insanlar ilk kırlangıç veya leylek görüldüklerinde en yakın çiçek açmış ağaca bilekliklerini bağlarlar. Yani bu bilekliğin hediye edilmesi gerekiyor, burası önemli. Sonra hep bileğinizde kalmayacak zira doğayı takip edin, göz yüzüne bakın leylek kırlangıç gördüğünüzde dilek tutun, ağaca bağlayın, hadi bakalım. Bu ay da iyiyiz gene…

+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0