Ocak
03

Çevir dolabı

Sözlükte “iki şeyin arası” demek olan mâbeyn kelimesi haremle selâmlığı birbirine bağlayan sofa, daire veya oda için kullanılırmış. Konaklarda da bulunan ve zülveçheyn denilen bu daire, selâmlıktaki uşakların ve yabancı erkeklerin haremdeki kadınlarla yüzleşmesini önlermiş.

Bu iki bölüm arasındaki duvara, tam bir ekseni etrafında dönen, silindir biçiminde, kapaksız bir dolap yerleştirilirdi. Yarısı açık, yarısı kapalı bu dolabın için­de sıra sıra geniş ve dar raflar bulunurdu. Kadınlar kısmında pişen yemekler, içecekler, diğer ikramlar, bu dolap ile erkekler kısmına servis edilirdi. Kadınlar, ikram edecekleri şeyleri, dolabın kapalı kısmına yerleştirip, erkeklerin tarafına çevirir; ta­baklar, fincanlar boşalınca dolap, erkekler tarafından kadınlar tarafına çevrilirdi. Böylece kadın erkek birbirini görmeden, servis yapılmış olurdu.
İşte bu servis dolaplarının zaman zaman gönül işlerinde kullanıldığı da olurmuş. Örneğin; delikanlının biri sevdalı­sına, kimsenin haberi olmadan, çaktırmadan mektup, çiçek vesaire verecek olursa bu dolaptan yararlanırmış. Delikanlıya mendil mi gelecek; yine bu dolap hizmet verirmiş.

Dolap çevirmek deyimi buradan geliyor baylar bayanlar…

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Aralık
28

İlluminati gibisin…

Komplo teorilerinin en ses getirenidir. İnanan birçok kişi, İlluminati’nin tarihte büyük devrimlerden suikastlara kadar birçok olayın arkasında bulunduğunu, nihai amacı dünyayı ele geçirmek olan gizli ve çok güçlü bir yapı olduğunu düşünüyor.

İlluminati bugün Almanya’nın bir parçası olan Bavyera’da bir hukuk profesörü tarafından kurulan gizli bir toplulukmuş.

Toplululuk, Avrupa’daki devletlerin yönetim biçimini değiştirmeye, dinin devlet üzerindeki etkisini ortadan kaldırmaya ve insanlara yeni bir “aydınlanma” kaynağı sağlamaya çalışıyorkeeennn zaman içerisinde, grubun hedefleri de siyasi kararları etkileme ve monarşi ile Kilise gibi kurumları zayıflatmaya yönelmiş. İlluminati’nin bazı üyeleri, cemiyete yeni isimler katmak için Masonlara katılmış.

Masonlar da temeli Orta Çağ’ın taş ustaları ve katedral inşaatçılarının loncalarına dayanan bir kardeşlik cemiyeti.

İlluminati’nin ilk dönemlerinde çok sayıda Masonu da üye aldığından, bu iki grup sıklıkla birbirlerine karıştırılmış, sanırım hala da öyle. Hatta üçgen içinde bir göze benzeyen bir sembol olan “Her Şeyi Gören Göz”, dünyanın birçok yerinde kiliselerde, Mason binalarında ve ABD dolarının üzerinde yer alıyor.

Bu sembol her ne kadar Masonluk ile ilgili görülse de, çoğu zaman dünyayı kontrol ve gözetleme sembolü olarak İlluminati ile de ilişkilendiriliyor.

Devamı merak edenler için Google’da….

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Aralık
27

Dans salgınını bilmeyen var mı?

1518’de Strazburg, Alsace, oldukça ilgin bir salgınla karşı karşıya kalmış. “Dans hastalığı” olarak da bilinen bu garip durum 400 kişinin hiç durmadan, dinlenmeden dans etmelerine ve bu insanlardan bazılarının kalp krizi, yorgunluk veya felç gibi sebeplerle ölmelerine neden olmuş.

Bu garip durum 1518 yılının Temmuz ayında, Bayan Troffea adlı bir kadının Strazburg’un ortasında kontrolsüz bir şekilde dans etmeye başlamasıyla ortaya çıkmış. Dansçı bayana 34 kişi daha katılmış ve kısa süre sonra bu sayı yaklaşık 400 kişiye ulaşmış.

Bir noktadan sonra günde yaklaşık 15 kişiyi öldürmeye başlayan salgının doğaüstü sebeplerden kaynaklanmadığı fark edilmiş ve doktorlar ve yetkililer ve bu salgının “sıcak kan” nedeniyle olduğunu iddia etmişler. Hastaları tedavi etmek yerine, doktorlar ahşap bir ev inşa ederek bu insanlara “dans etmelerini” önermiş.  Profesyonel modern maraton koşucularının bile bu kadar yoğun antrenmanlara dayanamayacağına inanılıyor.

Nedeni hala bilinmiyor…

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0