Şubat
10

Kahvesiz ayılamıyorum şekerim

Kahveyi seven ama ne içilmesi konusunda çok da kafasını yormak istemeyen insanlar için  beğendiğim bir blogtan aldığım bilgileri paylaşıyorum.

Filtre kahve çeşitleri nelerdir…

Afrika Kahveleri (Kenya, Etiyopya, Tanzania ) : Bu kahveler genelde meyve tadları içerirler. Limon, böğürtlen, portakal ve bergamot aromaları yoğundur. Afrika kahveleri alırken az kavrulmuş olmasına dikkat edin. Çünkü fazla kavrulan kahvelerde yularda bahis ettiğim aromalar yok olmaktadır.

Orta Amerika Kahveleri (Kosta Rika, Guetamala, Meksika) : Bu kahvelerde ise bal, kakao, esmer şeker tatları baskındır. Bu kahvelerin öne çıkan özelliği ise zengin aromaları ve dengeli bir içim sunuyor olamalarıdır.

Güney Amerika Kahveleri (Kolombiya, Brezilya, Peru) : Bu kahveler için ülkemizde en fazla tüketilen ve bizim damak tadımıza en uygun kahveler diyebiliriz. Brezilya kahvelerine aşinalığımız Türk Kahvesinin sıklıkla bu bölgeden gelen kahve çekirdekleri ile hazırlanmasından geliyor. Kolombiya kahveleri ise yumuşak içimli, orta gövdeli, çikolata, bitter, kakao tatlarının düşük asidite ile birleşmesinden oluşur.

Ekipman için en popüler seçenekleriniz French Press, Filtre Kahve Makinesi, Moka Pot ya da Dripper olacaktır. Filtre kahve demlemek için kahve öğütme boyutunuzun medium(orta) olmasına dikkat etmelisiniz.

Amerikan Tarım Enstitüsü’ne göre bir bardak filtre kahvede yalnızca 2 kalori bulunuyor yani neredeyse yok denecek kadar az.

Kahveniz bol olsun!

Alıntıdır.

+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0